Špirála do ohrievača vody - bojlera

Prepálená špirála do ohrievača vody – bojlera sa dá pomerne jednoducho vymeniť.

Pred výmenou je ideálne špirálu premerať, či je skutočne prepálená a závada nie je inde, napríklad v chybnom termostate alebo tepelnej poistke. Odpor telesa podľa výkonu je približne 28 ohmov pri 2000 W telese. Zároveň nesmie teleso prerážať na kostru, nesmie mať zvod, inak vám bude bojler vyhadzovať prúdový chránič, prípadne aj poistky, ak je teleso celkom prerazené.

Elektrikár môže zmerať aj napätie na telese. Ak namerá 230 V a špirála napriek tomu nehreje, bude ju treba vymeniť. 

Výmena špirály v bojleri

Pred výmenou špirály bude potrebné odpojiť napájanie. Potom musíme vodu z bojlera vypustiť. Niekedy má na to ohrievač urobený špeciálny otvor na spodnej prírube. Stačí uvoľniť maticu a voda samovoľne vytečie. Pred tým však otvoríme kohútik na teplú vodu, až keď sa všetok tlak uvoľní, zvyšnú vodu vypustíme priamo z bojlera. 

Potom budeme musieť poodpájať vodiče – káblovanie od špirály a termostatov, prípadne ďalších obvodov v závislosti od modelu ohrievača vody.

Odskrutkujeme skrutky, ktoré držia samotnú prírubu, na ktorom je pripevnené ohrievacie teleso. Výmena je už potom pomerne jednoduchá.

To neplatí pri ohrievačoch so suchým telesom, tj. s telesom, ktoré nie je ponorené do vody. Tam špirálu vymeníme ešte jednoduchšie bez potreby vypúšťania vody.

Termostat do bojlera, tepelná poistka

Niekedy môže byť pokazený aj termostat bojlera. vtedy bojler buď nehreje, alebo sa prehrieva a vypne tepelnú poistku. Tepelná poistka sa dá v niektorých prípadoch nahodiť naspäť stlačením červeného tlačidla, termostat je však už potrebné vymeniť.

Termostat na bojleri môže byť mechanický – kapilárny alebo v novších bojleroch už býva elektronický, kde do vnútra bojlera ide len snímač teploty.

Rovnako tepelná poistka je buď samostatne alebo je už zabudovaná priamo termostate.

Náhradné diely na bojler

Všetky dostupné náhradné diely na ohrievač vody – bojler nájdete na stránke www.teleso.sk. Môžete sa spoľahnúť na rýchlosť dodania, snažím sa objednávky na bojler vybavovať prednostne, pretože viem, že bez teplej vody je dnes už ťažšie vydržať pár dní.

Scroll to Top