Na čo slúžia ložiská a ložiská v práčke?

Aby práčka fungovala, bubon práčky musí vykonávať rotačný pohyb. Tento rotačný pohyb je možný vďaka zostave dielov pozostávajúcej z hriadeľa bubna, remenice, motora a remeňa.

Klinový remeň obieha okolo remenice bubna a hriadeľa motora a poháňa bubon. Aby sa zaručilo správne fungovanie tohto systému, používajú sa ložiská na uľahčenie rotačného pohybu. Niektoré modely sú vybavené ložiskami tvorenými guľôčkovými ložiskami a poistným tesnením.

Ložiská sú diely podliehajúce opotrebovaniu, takže je celkom normálne, že ich musíte aspoň raz počas životnosti vašej práčky vymeniť za nové ložiská.

Prečo moja práčka vydáva hluk pri odstreďovaní (remenica alebo ložisko)?

Ak vaša práčka hlučne odstreďuje alebo má veľkú vôľu, je dosť možné, že došlo k poruche ložísk alebo ložísk. Ak chcete skontrolovať ich stav, postupujte podľa krátkeho sprievodcu, ktorý pre vás pripravili naši odborníci .

Vo všeobecnosti by ste v prípade poruchy ložiska práčky mali pozorovať nasledujúce príznaky:

  • Únik vody,
  • Stopy hrdze na spodnej časti práčky, 
  • Tupý zvuk pri odstreďovaní.
Práčka je hlučná - oprava
Práčka je hlučná – oprava

Vlajkové značky práčok

Ak chcete nájsť náhradné diely, ložiská, ložiská atď. ktoré potrebujete pre svoju práčku, kliknite na značku vášho spotrebiča. Nájdete tu všetky druhy náhradných dielov na opravu vašej práčky všetkých značiek.

  • Whirlpool
  • Brandt
  • Odporúčané
  • Bosch

Ako zistím, či sú ložiská mojej práčky nefunkčné (Whirlpool, Electrolux, LG atď.)?

Ložiská a ložiská nie sú prístupné jednoduchým prechodom cez vnútro nádrže. V skutočnosti musí byť jeden alebo oba panely odstránené, aby sa správne skontroloval ich stav.

Ako skontrolovať stav ložísk a ložísk na špičkovej práčke?

Ak chcete skontrolovať stav ložísk na práčke plnenej zhora, najprv odstráňte jeden z bočných panelov. Zvyčajne je to ten pravý panel. Na demontáž použite skrutkovač a odskrutkujte všetky upevňovacie skrutky.

Po odstránení panelu by mal byť pás pripojený k motoru a hriadeľ bubna viditeľný a mal by sa s ním ľahko manipulovať.

S rukou umiestnenou vo vani roztočte bubon práčky. Sledujte, ako reagujú komponenty pohonu. Sú za zablokovanie zodpovedné ložiská práčky alebo je to problém s remeňom alebo dokonca motorom?

Ako skontrolovať stav ložísk a ložísk na spredu plnenej práčke?

Na práčke plnenej spredu musíte odstrániť horný panel, aby ste sa dostali k hnaciemu mechanizmu spotrebiča a bubnu.

Po odstránení panelu by mal byť bubon prístupný. Otočte ho tak, že jednu ruku vložíte do misky a ak ukazuje odpor alebo sa vôbec neotáča, vymeňte ložiská alebo ložiská. 

Kedy a ako vymeniť ložiská bubna práčky všetkých značiek (Whirlpool, Samsung, LG atď.)?

Skontrolovali ste stav ložísk vašej práčky a potvrdili prognózu, sú mŕtve. Preto budete musieť vymeniť staré ložiská za nové. Za týmto účelom vás pozývame, aby ste si prečítali návod ponúkaný na blogu teleso.sk s odpoveďou na otázku: Ako vymeniť ložisko práčky?

Operácia spočívajúca vo výmene ložísk nie je jednoduchá, vyžaduje si plochý skrutkovač (ktorý sa zasunie na úrovni ložísk), aby ste si dobre chránili ruky rukavicami a aby ste boli vo všetkých fázach veľmi pozorní. Ide o operáciu, ktorá si vyžaduje demontáž veľkej časti práčky vrátane dvierok a bubna. Ale stojí to za to, pretože vďaka tejto operácii opravy a inštalácie nových ložísk bude môcť vaše zariadenie začať znova ako nové.

Na druhej strane, ak si ešte nie ste istí, že je na vine skutočne ložisko práčky, odporúčame vám pozrieť sa na stav pásu , bubna, kladky alebo motora (najmä motorových kief ). Remeň môže skutočne brániť správnemu otáčaniu bubna práčky, ak je príliš poškodený alebo sa uvoľnil zo svojho miesta. Podobne pokrivený bubon alebo ohnutá kladka nevyhnutne zabránia správnemu otáčaniu bubna.

Návrat hore